.
Reka Mileševka je između planinskih masiva Zlatara i Jadovnika formirala divlju krečnjačku klisuru dugu 24 km. Ova klisura dostiže dubinu od čak 1230 m, a na pojedinim mestima se sužava na svega 4 m. Specifičan geografski položaj, geološke, geomorfološke i klimatske karakteristike uticali su na to da je klisura Mileševke jedno od najinteresantnijih florističkih područja na prostoru Srbije.
Klisura Mileševke (izvor: twitter.com)
Na ulazu u klisuru nalazi se manastir Mileševa koji je osnovao kralj Vladislav Nemanjić između 1219. i 1237. godine, kao svoju grobnu crkvu. U Mileševi su sve do 1594. godine počivale mošti Svetog Save, najvećeg srpskog svetitelja. Manastir je nadaleko poznat i po čuvenoj fresci, mileševskom Belom anđelu. Na 2 km od manastira se nalazi srednjevekovni grad Mileševac, smešten na vrhu strmog i stenovitog krečnjačkog masiva kojim se završava klisura. Vreme gradnje nije pouzdano poznato, ali je njegov nastanak zasigurno povezan sa odbranom manastira Mileševa.
PROGRAM AKCIJE:
petak, 6. avgust
– okupljanje učesnika akcije u 23.45 h u Skerlićevoj ulici u Beogradu
– vožnja preko Čačka, Užica, Nove Varoši i Prijepolja do sela Kaćevo
subota, 7. avgust
– dolazak u selo Kaćevo, iznad klisure Mileševke, u ranim jutarnjim satima
– priprema i polazak na turu od Kumrijine česme
– od česme se preko brda Poskok strmom stazom silazi u klisuru Mileševke
Klisura Mileševke (izvor: zzps.rs)
– tura se završava u blizini manastira Mileševa
– vožnja dolinom Lima preko Berana i Andrijevice do mesta de će se prenoćiti
* očekivana dužina staze je oko 13 km
Visitor je planina u jugoistočnom delu Crne Gore. Pruža se pravcem jugozapad-severoistok i čini granicu između opština Andrijevica i Plav. Najviši vrh je visok 2211 m i sa njega se pruža najbolji pogled na prelepo Plavsko jezero. Najviši vrhovi Visitora su građeni od krečnjaka, koji leže preko škriljaca. U najnižem ledničkom cirku Visitora, čije dno se sastoji od zelenih škriljaca, nalazi se Visitorsko jezero, na nadmorskoj visini od 1820 metara. Jezero vodu gubi prema Murinskoj reci, kroz nataložene morenske bedeme. Uokvireno je četinarskom šumom i bujnim pašnjacima.
Visitor (izvor: Google Earth)
nedelja, 8. avgust
– kraća vožnja do Brezojevice
– polazak na uspon ka najvišem vrhu Visitora
– šumskom stazom dolazi se do prevoja, a nakon toga se grebenom dolazi do vrha Plana (2211 m)
– pauza na vrhu za odmor, fotografisanje i uživanje u pogledu na Plav, Plavsko jezero i Prokletije
Pogled na Plavsko jezero sa Visitora (autor: Goran Savić)
– spust sa vrha do Žižine kolibe i Visitorskog jezera
– silazak u podnožje istom stazom
– povratak za Beograd
* očekivana dužina staze je oko 17 km, a ukupan uspon je oko 1600 m
OPREMA: standardna planinarska, prilagođena vremenskim prilikama
ISHRANA: iz ranca
TROŠKOVI: 60 evra (prevoz, noćenje, osiguranje); akontacija za akciju je 40 evra i plaća se prilikom prijave; instrukcije za uplatu akontacije možete pročitati OVDE
NAPOMENE: svaki učesnik akcije učestvuje na sopstvenu odgovornost; od svih učesnika akcije očekuje se dobra psihofizička pripremljenost i planinarsko iskustvo; organizator akcije zadržava pravo izmene programa u slučaju nepredviđenih okolnosti; obavezno poneti planinarsku karticu sa plaćenom članarinom za tekuću godinu; u slučaju odustajanja potrebno je naći zamenu jer novac ne može biti vraćen ili iskorišćen za drugu akciju; za putovanje nije obezbeđena zaštita u pogledu garancija putovanja; svi učesnici akcije u obavezi su da se pridržavaju propisanih mera prevencije (nošenje maske u prevozu)
INFORMACIJE I PRIJAVE: telefonom, imejlom ili lično utorkom u prostorijama PSK „Balkan“ (SC „Olimp“, ulica Vjekoslava Kovača br. 11, lokal 2); uz prijavu dostaviti ime i prezime, broj telefona, broj pasoša, datum rođenja (zbog osiguranja), broj planinarske kartice i naziv kluba čiji ste član
VODIČ: Milanka Arsić; broj telefona: +381 64 182 44 40; imejl adresa: milanka.arsic@gmail.com